РУЧКИ, ЛЕЗА, СКАЛЬПЕЛЯ

Скальпеля хірургічні стоматологічні

  • Хірургічний скальпель – базовий інструмент, який використовується для механічного роз'єднання тканин. Тому він використовується у всіх областях хірургії, включаючи щелепно-лицьову. За допомогою скальпелів виконують розрізи шкіри, м'язів та інших тканин. Існує велика кількість видів хірургічних ножів, кожен вид має свої конструктивні особливості та сферу застосування.

Особливості та основні види скальпелів у стоматології

Незалежно від виду, ніж хірургічний складається із трьох частин:

  • ручка (рукоятка);
  • шийка (перехідна частина);
  • лезо (робоча частина).

У свою чергу, у леза виділяють такі елементи, як обушок, ріжуча кромка (протистоїть обушку) і кінчик.

Скальпелі, насамперед, розрізняють формою леза, оскільки від форми залежить специфіка використання хірургічного ножа.

Форми хірургічних ножів такі:

  • Брусистий ніж. Його лезо з ріжучої сторони утворює дугу. За рахунок такої форми зручно робити скальпелем широкий, довгий розріз невеликої глибини.
  • Гострокінцевий. Лезо ножа обоє гостре, і обрізуючі кромки рівномірно сходяться до кінчика леза. Такими скальпелями зручно робити невеликі, але глибокі розрізи.
  • Делікатний. Лезо таких ножів вузьке та коротке, з його допомогою виконують максимально точне, акуратне розтин тканин. Тому делікатний скальпель часто використовують у стоматології.
  • Порожнинні. Лезо ножа овальне, заточене півколом. Як відомо з назви, такі скальпелі використовують під час проведення порожнинних операцій.
  • Мікрохірургічні. Лезо скальпелів формою ближче до делікатного типу, але розміри інструменту менше.
  • Спеціальні. Окремий підвид скальпелів до виконання фігурних розрізів.
  • Серпоподібні. Їхнє лезо має відповідну форму (серп). Як правило, такі ножі використовують при знятті швів, але серпоподібні скальпелі можна застосовувати і в щелепно-лицьовій хірургії, стоматології, загальної хірургії. Лезо може мати заточування з одного або з обох боків.
  • Долотоподібні. Лезо має відповідну форму. Долотоподібний скальпель застосовують при операціях на кінцівках.
  • Крім форми леза, скальпелі відрізняються один від одного розмірами, співвідношенням своїх частин. Незважаючи на різноманітність форм, усі скальпелі стандартизовані, кожен має власний номер (№10-36). Для кожної групи лез підходить ручка №3 або №4, довжиною 120 мм або 130 мм відповідно.

Типи хірургічних ножів

Крім форми леза та розміру ручки, сучасні хірургічні ножі класифікують і за типом використання. Так, розрізняють багаторазові, одноразові та комбіновані скальпелі.

Багаторазові

Це класичний хірургічний інструмент, який виготовляють із медичної нержавіючої сталі або титанових сплавів. Багаторазові скальпелі нерозбірні. Після кожного застосування ножі підлягають очищенню та стерилізації, як правило, температурним методом (в автоклаві). Періодично потрібне заточування лез.

Одноразові

Такі інструменти не цілісні, складаються із пластикової ручки та жорстко приєднаного до неї леза зі сталі. За формою, розмір вони не відрізняються від багаторазових ножів, але так як використовуються тільки один раз, не вимагають стерилізації і заточування. Після використання утилізуються за тими самими правилами, що інші одноразові інструменти.

Комбіновані

Такі скальпелі складаються із багаторазової сталевої ручки, до якої кріплять одноразові леза. Цей варіант поєднує в собі переваги і багаторазового, і одноразового інструменту.