ШТИФТИ КОРЕНЕВІ

Гутаперчеві штифти

Гутаперчеві штифти стоматологічні, купити які потрібно буквально кожному кабінету - первиннотвердий пластичний матеріал для обтурації кореневого каналу, що застосовується повсюдно - гутаперчеві штифти в стоматології, ціна яких мізерна щодо вартості ендодонтичного лікування, є одним з найбільш використовуваних матеріалів ендодонтиста. святій воді” – гіпохлориту натрію.

  Хімічно чиста гуттаперча існує у двох абсолютно різних кристалічних формах – альфа(α) та бета(β), які можуть бути взаємоперетворюваними. Натуральна гутаперча виготовляється з дерева і має форму α. Однак найбільш комерційно доступний продукт знаходиться у β-формі. У процесі виробництва, якщо охолодження проводиться швидко, утворюється бета-форма. Якщо ж охолоджувати повільно – менше 0,5 °C на годину – утворюється альфа-форма.

  Гуттаперча, що використовується в ендодонтії, може бути як альфою, так і бетою, при цьому бета-форма застосовна в "холодних" методиках для підвищення стабільності і твердості матеріалу і зниження його липкості. Альфа-гуттаперча, маючи низьку в'язкість, тектиме з меншим тиском, більш однорідно заповнюючи просвіт кореневого каналу в гарячих методиках.

  Для введення гуттаперчі у систему кореневих каналів було розроблено кілька методів. Холодне латеральне ущільнення гуттаперчі, як і раніше, є найбільш поширеним методом, з яким порівнюють більшість інших.

  Латеральна конденсація гутаперчі: мета цього методу - заповнити канал гутаперчевими штифтами-конусами, конденсуючи їх латерально з боків стінок каналу.

  Гаряча латеральна конденсація гуттаперчі: проста модифікація техніки холодної латеральної конденсації полягає в нагріванні гуттаперчі.

Поодинокі гуттаперчовий штифт із силером: при обробці каналів інструментами великої конусності можуть використовуватися гуттаперчові штифти відповідної конусності. Вони настільки добре підходять для препарованого каналу, що деякі лікарі використовують один штифт у комбінації із силером. Єдина перевага цієї техніки – її простота. Недолік у тому, що більшість силерів розчиняються. Тому цей метод не можна рекомендувати.

  Гаряча конденсація гуттаперчі: тепло від інструменту-компактора пластифікує гуттаперчу, і леза направляють розм'якшений матеріал у кореневий канал під тиском.

  Обтурація нагрітим носієм альфа-гуттаперчі: альфа-гуттаперча вноситься в канал на спеціальному інструменті-носія (керієрі). Надлишок матеріалу видаляється, а носій залишається в каналі як центральний стрижень. Розм'якшена гуттаперча добре проникає в аберацію каналів. Приклад такого методу – система Thermafil від Dentsply.

  Вертикальне ущільнення теплої гуттаперчі: це особливо корисно в таких ситуаціях як внутрішня резорбція, С-подібні канали або ускладнені дельта канали. В даний час цей метод вважається золотим стандартом ендодонтичної обтурації. Він дає чудові результати, але непростий для освоєння і займає чимало часу.

Абсорбуючі паперові штифти (Піни)

Абсорбуючі паперові штифти застосовуються для висушування кореневого каналу після його промивання, антисептичної та медикаментозної обробки, і, рідше – для безпосереднього введення лікарських засобів та гемостатики. Штифт паперовий здатний увібрати в себе напрочуд багато вологи, легко вводиться у вологий, попередньо розширений канал.

Папірні штифти, що абсорбують, поставляються вже стерильними і пропонуються в широкій гамі діаметрів по ISO (найчастіше - від 15 до 40) і конусностей (0.2-0.6).

Парапульпарні штифти

Парапульпарні штифти, купити які можна в нашому магазині, – це спеціалізовані мікроштифти, які застосовуються в терапевтичній стоматології для забезпечення надійної ретенції та армування відновлювальних композитних матеріалів, а отже, довготривалої стабільності реставрації. Таким чином, показання до їх застосування – необхідність реставрації при малому обсязі тканин зуба, що збереглися, і такій формі відпрепарованої порожнини, яка не сприяє природній ретенції.

Парапульпарні штифти фіксуються цементом безпосередньо в дентині поза основною порожниною зуба. Безумовно, найважливішими вимогами до штифтів є їх механічні властивості, але не менш важлива і їх біоінертність. З цих міркувань, штифти виготовляються з титану, золота та нержавіючої сталі, і на кожен штифт – ціна відповідна.

Різноманітність діаметрів таких штифтів – від 0,35 до 0,8 мм. За механізмом з'єднання з дентином парапульпарні штифти бувають фрикційними, загвинчуються і цементом, що зміцнюються.

Анкерні штифти

Анкерний штифт у стоматології – внутрішньоканальний штифт, який використовується для ортопедичної та терапевтичної реставрації сильно зруйнованої (більш ніж на 80%) або повністю відсутньої коронки зуба.

Анкерні штифти в стоматології бувають нееластичними та еластичними, до перших відносяться керамічні та металеві штифти, до других – вуглецеві та скловолоконні штифти, ціна яких порівняно вища. Також, анкерні стоматологічні штифти класифікуються за формою (конічні, циліндричні, коніко-циліндричні) та за видом фіксації (активні – з гвинтовою нарізкою, служать для відновлення кукси та пасивні – стрижень має виступи, що чергуються з поглибленнями для кращого цементування).

Як активні, так і пасивні стоматологічні піни випускаються різних розмірів:

 -довгі, середньої довжини та короткі;

 -товсті, середні та тонкі;

 -з великою та маленькою головкою.

Піни у стоматології потрібно підбирати залежно від клінічної ситуації, враховуючи довжину та ширину кореневого каналу, а також форму коронки зруйнованого зуба. Існують правила підбору штифтів:

 -Довжина стрижня має не доходити 2-3 мм до апікального отвору;

 -Товщина основи має бути не менше 1 мм;

 -Довжина стрижня та головки штифта повинні співвідноситися як 2:1.

Проте, вибираючи стоматологічні штифти, ціна має найбільше значення. У свою чергу найбільший вплив на ціноутворення має матеріал виготовлення штифта, тому варто розглянути основні відмінності та характеристики найпопулярніших на сьогодні видів анкерних штифтів.

Скловолоконні штифти

Прийнято вважати, що скловолоконні штифти в стоматології, купити які на сьогоднішній день не складно, мають низку переваг перед традиційними нееластичними штифтами. Вони включають:

 -Зниження стресового навантаження на стінки кореня зуба;

 -Створення монолітної структури з ТТЗ та фіксуючим матеріалом;

 -Можливість встановлення скловолоконного штифта в зуб фронтальної групи.

При цьому найпопулярніший скловолоконний штифт, купити який можна зараз, за формою пасивний (без гвинтової нарізки), тому існує думка, що такі скловолоконні штифти необхідно використовувати тільки для посилення міцності зуба після ендодонтичного лікування при руйнуванні максимум однієї зі стінок коронок зуба.

Є навіть третя думка – що штифти в принципі не здатні зміцнювати зуб, а навпаки – контрпродуктивно послаблюють його стабільність, адже для їх встановлення доводиться видаляти певний обсяг твердих тканин кореня, та й після екстирпації пульпи модуль еластичності дентину зменшується через втрату вологи, він стає більш крихким. Загалом, лікареві варто добре подумати над стратегією використання штифтів, даремно що штифти скловолоконні купити легко - складно їх правильно використовувати.

Методика підготовки кореневого каналу та встановлення скловолоконного штифта зводиться до наступного:

При необхідності – звільнення верхньої третини кореневого каналу від пломбувального матеріалу;

Розширення кореневого каналу під розмір відповідного штифта за допомогою спеціальних розкруток, що входять до складу наборів штифтів;

видалення "змазаного" шару дентину, обробка кислотами, промивання та висушування;

Внесення та полімеризація адгезивної системи;

Внесення у кореневий канал фотокомпозиту;

Підготовка поверхні штифта - обробка хендібластер, нанесення цементу;

Введення штифта у канал;

Світлова полімеризація цементу.

Ініційована фотополімеризація завершується в межах 24 годин та забезпечує повне затвердіння матеріалу навіть у недоступних для світла ділянках. Таким чином, використання новітніх адгезивних систем та композитів для фіксації скловолоконних штифтів гарантує їх міцний монолітний зв'язок.

Скловолоконні штифти повністю пропускають рентгенівські промені, і, отже, зовсім нерентгеноконтрастні – скловолоконний штифт на рентгені відображається порожнім місцем.